V Koněšíně došlo k velmi významné schůzce

Typ: náš tip | ostatní
V Koněšíně došlo k velmi významné schůzce 1 Regiony Dukovanska a Horního Jiřetína spojí síly. Budou tlačit na vládu, aby dodržela plnění energetické koncepce.

Třebíč V úterý 5. června jednala starostka Koněšína Hana Žáková, předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš, starostka Číměře Lenka Hůlková a starosta Horního Jiřetína ze severu Čech Vladimír Buřt o energetické koncepci státu s dopadem na region v okolí Horního Jiřetína a na region Jaderné elektrárny Dukovany. Chtějí spojit síly v tlaku na Vládu ČR. Dukovansko usiluje o výstavbu nových jaderných bloků a region Horního Jiřetína odmítá prolomení těžebních limitů.

Zástupci obou regionů poukazují na nutnost zachování energetické soběstačnosti České republiky a odkazují se na schválenou energetickou koncepci státu. S myšlenkou vzájemné spolupráci přišla starostka Koněšína Hana Žáková a pozvala starostu Vladimíra Buřta na Třebíčsko.

Regiony chtějí po vládě, aby plnila sliby

„V oblasti Dukovan se snažíme již několik let podporovat dostavbu nových bloků a na druhé straně v okolí města Horní Jiřetín  usilují o zachování stávajících těžebních limitů, které by jim umožnili v městě a jeho okolí žít a pracovat,“ popsala důvody, které starosty přivedli k jednomu stolu, Hana Žáková.  Státní energetická koncepce počítá jak s výstavbou nových jaderných zdrojů, tak s neprolomením těžebních limitů. „Shodli jsme se na tom, že budeme společně usilovat a tlačit na vládu, aby plnila to, co je ve schválené energetické koncepci,“ zdůraznila Hana Žáková, která schůzku iniciovala. Po domluvě se sdružením Energetické Třebíčsko, které dlouhodobě „bojuje“ za dostavbu 5. bloku v Dukovanech, naplánovali návštěvu severních Čech na červenec. „Vítám tento nápad ve spojení sil regionů,“ prohlásil Vítězslav Jonáš, který se narodil v Heřmanicích, v obci, která byla zlikvidována při výstavbě JE Dukovany, „takže Hornímu Jiřetínu velmi dobře rozumím.“

„Prolomením těžebních limitů by byl Horní Jiřetín se svojí historií  dalším bílým místem na mapě České republiky. Bohužel kvůli těžbě uhlí již navždy neexistuje 110 obcí a měst na severu Čech. Jsme světovým unikátem, že jsme dokonce obětovali královské historické město Most. Kvůli Jaderné elektrárně Dukovany jsme také obětovali naše obce. A nyní, když jsme se přizpůsobili a veřejnost podporuje výrobu energie z jádra a navíc nám hrozí energetický výpadek ve zdrojích, tak vláda není schopna rozhodnout,“ shrnula Hana Žáková.

Vytvořeno: 11. 6. 2018
Poslední aktualizace: 11. 6. 2018 12:53