Navigace

Obsah

Sousedské posezení v Koněšíně

Vzpomínky na Jihlavku jen tak nezmizí
Hluboké zalesněné údolí, jímž protéká stříbropěnná řeka. Tak si pamatují Jihlavku pod Vladislaví pamětníci. Ti mladší mohou jen sedět a hltat jejich vzpomínky, jak sem jezdili na vandry, anebo jak zde stály mlýny, v nichž bydleli mlynáři, jejichž rody kolem Jihlavky žily třeba i stovky let. A pozor, opravdu kolem Jihlavky, nikoli Jihlavy – s takovýmto názvem by každého ti, kteří se v sobotu 4. srpna sešli na Sousedském posezení v Koněšíně, pěkně hnali.
„Toto setkání jsme uspořádali podruhé a tentokrát jsme pozvali i potomky mlynářů,“ prozradila starostka Koněšína Hana Žáková. „Lidé si tak mohli vyslechnout vzpomínky na jejich mládí, které strávili v mlýnech kolem Jihlavky. Ty byly bohužel zbořeny a zatopeny při stavbě Dalešické přehrady, takže mnohé z nich jsou teď i padesát metrů pod hladinou.“
Mlýny samozřejmě stály o samotě, nejbližší vesnice byla třeba hodinu cesty. A tak pan Ladislav Jirkas z někdejšího Jirkasova mlýna pod Číměří vzpomínal, jako coby malí školáci chodili do školy.
„Nikoho nezajímalo, že bylo třeba půl metru sněhu, prostě jsme to museli dojít. Tři kilometry tam a tři zpátky,“ popisoval. „Do mlýna nevedla elektřina, tu jsme si vyráběli sami. Ale pořád se zanášely česlice a my je museli čistit. A tak to jednou jen blikalo a jednou svítilo.“
Jihlavka, ta asi nikdy nezmizí ze srdcí třebíčských trampů. Nejen jim totiž připomínala americké kaňony z mayovek. A tak na setkání zahrála i trampská skupina Božská Betty – pojmenovaná podle stejnojmenné trampské osady a zároveň podle mlynářky z Loupalova mlýna pod Popůvkami. Svérázné postavičce, civilním jménem Barbora Mannová, která k Jihlavce neodmyslitelně patřila.
„Bylo mi asi dvanáct let, když jsem chytal v Jihlavce u Loupalova mlýna ryby. Lístek jsem samozřejmě neměl. Najednou se objevil porybný a ptal se mě, co mám v tom kbelíku. Když jsem bezelstně odpověděl, že dva jelce, tak po mně chtěl lístek. V tu ránu se objevila Betyna s bičem a začala ho švihat po lýtkách: ‚Táhni odsud,‘ křičela na něj. ‚Tohle je moje řeka.‘ Ten chlap pak utíkal, co mu nohy stačily. Pak se na mě otočila a řekla mi: ‚Jen chytej dál, Mirečku.‘ Já pak chytil ještě asi dva další jelce, dva si vzala ona a nasekala je slepicím a dva jsem dostal já,“ vzpomínal na Betynu pan Kratochvíl, syn legendárního třebíčského trampa Františka „Nefjorka“ Kratochvíla, který se akce samozřejmě také zúčastnil.
Na Sousedském posezení také vystoupil vedoucí Vodní elektrárny Dalešice Josef Blaha, který představil Dalešickou přehradu z dnešního pohledu, a mladí hudebníci z koněšínské kapely Moonray a koněšínský soubor Klokočí. Ti všichni spolu s Mysliveckým sdružením Studenec, SDH Koněšín, Chasou Koněšín Třebíčskými trampskými osadami připravili krásné odpoledne, které všechny přítomné přeneslo do doby, kdy Jihlavka byla řekou plnou kouzel a krásných zátočin.


Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Horácko 3D

Odkazy

vysocina

czechpoint

Mobilní aplikace

Logo mobilní aplikacegoogle-play-downloadapp-store-download

Pomáháme pohybem

Pomáháme pohybem

Interaktivní příručka

Příručka první pomoci 2011

Najdete nás také zde

facebook

www.elektromobilita.cz

 Jedeme budoucnosti naproti

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

mojeiD

Ti z vás, kteří navštěvují pravidelně naše internetové stránky, si určitě všimli, že se na nich objevila nová ikonka „mojeID“. Přes tuto službu se nyní můžete snadno a rychle přihlásit jak k novým anketám, tak i k několika tisícům dalších služeb na českém internetu. Nám na úřadě pak mojeID přináší nové možnosti v komunikaci s vámi, občany obce Koněšín. Více informací naleznete zde.

Mobilní průvodce

Mobilní průvodce

Představujeme novou aplikaci
Mobilní turistický průvodce

Aplikace je určena pro chytré telefony s operačním systémem Android.

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Podskalák

Fond Vysočina

kraj Vysočina

Tento projekt vznikl
za finanční podpory
kraje Vysočina