Odkazy

vysocina

czechpoint

Aktuální počasí

Počasí dnes:

27. 5. 2017

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 21 až 25°C. Noční teploty 10 až 6°C.

Svátek

Svátek má Valdemar

Interaktivní příručka

Příručka první pomoci 2011

Pomáháme pohybem

Pomáháme pohybem

www.elektromobilita.cz

 Jedeme budoucnosti naproti

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Divadlo

Historie ochotnického divadla v Koněšíně má dlouholetou tradici. Její doložitelné počátky sahají na začátek tohoto století. Iniciátory tehdejších divadelních aktivit byli místní řídicí učitelé, farář a v letech pozdějších členové různých spolků dospělých i mládežnických. Hrávalo se v místním hostinci U Petráků, později v kulturním domě, který byl v obci vybudován. Smysl ochotnického divadla a jeho dopad na obyvatele byl, v dřívějších dobách jednoznačné kladný a  neoddiskutovatelný. Byl to jeden z mála pramenů dostupné kultury pro místní obyvatele. Hrávalo se nepravidelně, čas od času, repertoár byl od klasických her po hry obrozenecké, komedie, pohádky.

Od té doby až do dneška existuje v Koněšíně soubor, který za dvacet let své činnosti nastudoval a realizoval jedenáct her pro dospělé diváky, osm představení s dětskými herci pro děti a čtyři estrádní pásma. Za ta léta se v  souboru vystřídala řada místních občanů. Silné jádro souboru však zůstává a je postupně úspěšně doplňováno mládeží. Repertoár souboru je také pestrý, nechce se pohybovat v sféře zaručených úspěchů, ve výběru her se pouští do různých žánrů.

  Hrály se zde klasické hry Naši furianti, Paličova dcera aj., zpěvohry Podskalák, Na tý louce zelený, Nejkrásnější válka, pohádky Hrátky s čertem, Zapomenutý čert, veselohra Vzpoura na Ovocném trhu, drama Zuzana Vojířová a další. Novodobá historie amatérského divadla v Koněšíně se datuje od roku 1980, kdy několik nadšenců přišlo na to, že kulturní dům není využíván a  že by se to mohlo zkusit. Kouzlo a výjimečnost tohoto souboru je v tom, že jeho činnost přetrvala dodnes, že hraje i v době, kdy má každý nepřeberné množství jiných starostí a zájmů, než před sto lety, než před lety dvaceti. V době satelitů, internetu a  jiných technických vymožeností se pár podivínů moří s textem a pořádá pro své spoluobčany zábavu. Má to vůbec ještě smysl?

  Není původní poslání ochotnického divadla jako nositele osvěty a kultury už dávno překonané? Místní praxe svědčí o tom, že ne. Soubor je schopný i dnes několikrát po sobě beznadějně vyprodat kulturní dům, lidé se sjíždějí ze širokého okolí. Každé  představení dýchá opravdovostí, je bezprostřední, má duši. A právě to se zdá být vyhledávaná protiváha bezduchým a plytkým výrobkům zábavního průmyslu dnešní doby. Soubor je tu pro místní občany, jiné ambice si nedělá. O činnosti souboru je pravidelně pořizována fotodokumentace uchovávaná v kronice, poslední roky jsou představení zaznamenávána na videozáznam. Ještě několik jmen: Vlasta Komárková Hana Žáková, Marie Čermáková, Lenka Kalinová, Jaroslav Abraham, Vlastimil Matoušek, Zdeněk Žák, Libor Malík a další...

Pavel Malík, vedoucí souboru

Snímky z dalších představení souboru naleznete v odkaze Fotogalerie.

Stránka

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009

Revizor 2009


Stránka